Autor: Administrator | Dodano: 18.09.14, 22:47

Lineart w GIMPie

GIMP jest obecnie jednym z najlepszych programów graficznych. Jego główną zaletą jest to, że jest kompletnie darmowy. Dzisiaj pokażę jak robić linearty w GIMPie. Na dołączonych obrazkach używana jest angielska wersja GIMPa, ale nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiednich funkcji w innym języku.

Wybierz narzędzie do tworzenia linii. Jego ikona wygląda tak:

Wystarczy kliknąć w 2 miejsca by powstała linia:

W opcjach narzędzi wybierz Stroke Path (opcję na samym dole):

Tu można ustawić parametry linii którą chcemy narysować. Wrócimy do nich niedługo. Na razie kliknij "stroke" i zobacz efekt.

Teraz masz soczystą, grubą linię:

Wybranie drugiej opcji w tym oknie użyje narzędzia pędzla do narysowania linii. Pamiętaj, że nawet gdy to okno jest otwarte, możesz zmienić narędzie na pędzel żeby zmienić jego grubość, styl i inne opcje:

Jeśli w opcjach linii zaznaczyłeś "Emulate brush dynamics", możesz nadać linii wybraną dynamikę. Można to zrobić w opcjach narzędzi pędzla:

Dla przykładu, tu są 4 różne linie z 4 różnymi dynamikami: Basic Dynamics, Perspective, Pen Generic i Basic Dynamics:

Wybierając dynamikę możesz stworzyć własną wciskając przycisk w prawym dolnym rogu:

Otworzy się osobne okno. Tutaj wciśnij drugi przycisk na dole:

Jak widać, jest tu dużo opcji do zaznaczenia. Poeksperymentuj z różnymi kombinacjami:

Oczywiście nie można rysować samymi liniami prostymi. Mając przygotowaną linię (przed wypełnieniem) można złapać jakiś punkt na niej i przeciągnąć by stworzyć zakrzywienie. Jeśli przytrzymasz przy tym CTRL, na linii powstanie nowy punkt. Jest to przydatne do dzielenia linii na wiele części.

Z łatwością możesz zacząć tworzyć kształty i manipulować je dopóki nie będziesz zadowolony z efektu. Jest to skuteczniejsze niż rysowanie linii oddzielnie pędzlem lub innym narzędziem:

Po opanowaniu tego narzędzia będziesz mógł łatwo i szybko robić linearty do swoich komiksów. Przyzwyczajenie się do niego może zająć jakiś czas, ale warto się tego nauczyć.

Zapraszamy do wypróbowania tej opcji, komentowania i dzielenia się poradnikiem z innymi rysownikami

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zawsze rozwijaj komiksy