Autor: Administrator | Dodano: 06.07.14, 14:57

Programy Graficzne

Istnieje wiele programów do edycji grafiki, które mogą pomóc w tworzeniu komiksów. Prawdopodobnie już kilku używałeś. Ten poradnik opisuje kilka popularnych programów by pomóc ci wybrać odpowiedni.

1. Microsoft Paint

Paint słynnie z tego, że nie nadaje się do niczego profesjonalnego, ale daje więcej niż trzeba by stworzyć prosty komiks. Interfejs Painta jest bardzo łatwy w zrozumieniu i obsłudze. Wersja Painta występująca w Windowsie 7 nawet ma opcję tworzenia dymków komiksowych. Nie są one w pełni elastyczne, ale wyglądają dobrze.

Największym problemem Painta jest niewygoda używania. Można nim stworzyć bardzo przyjemne obrazki, ale trzeba mieć cierpliwość. Głównie chodzi tu o brak warstw. Warstwy to oddzielne części obrazka które można edytować i przemieszczać niezależnie od siebie. Paint ich nie posiada, co oznacza, że wszystko co dodasz do obrazka natychmiast zastępuje to co było tam poprzednio. Można oczywiście cofnąć tą akcję, ale czasami nie można łatwo przenieść nowo narysowanego obiektu.

Mogę polecić Painta osobom którym zależy bardziej na treści niż na wyglądzie i które nie chcą się uczyć obsługi innych, bardziej skomplikowanych programów.

2. GIMP

Największą zaletą GIMPa jest fakt, że jest kompletnie darmowy. Nie ma żadnych haczyków, żadnego 30-dniowego okresu próbnego lub funkcji za które trzeba płacić. Mimo tej hojnej ceny, GIMP oferuje bardzo dużo.

Poza podstawowymi funkcjami do rysowania, GIMP oferuje też różne filtry i efekty dodające obrazkom smaku. Niektóre efekty bardzo pasują do tworzenia komiksów.

Nawet jeśli nie zamierzasz używać tych opcji, radzę używać GIMPa zamiast Painta dla samej wygody używania i elastyczności. Skomplikowany interfejs może odstraszać, ale znalezienie podstawowych funkcji nie powinno zająć długo.

3. Adobe Photoshop

Photoshop jest jednym z najbardziej znanych programów do obróbki grafiki. Oferuje on więcej filtrów i efektów niż GIMP i jest solidną opcją jeśli chcesz robić komiksy na poziomie Marvela.

Photoshop może mocno wzbogacić jakość wyglądu grafiki, ale wymaga dużo czasu na nauczenie się jak używać jego pełnego potencjału. Radzę najpierw opanować GIMP, zwłaszcza że Photoshop nie jest darmowy, a o Photoshopie myśleć gdy GIMP nie będzie już wystarczał.To wszystko na teraz. Zapraszam do podawania nazw innych programów w komentarzach. W miarę możliwości dodam je do powyższej listy.

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zawsze rozwijaj komiksy