Autor: Administrator | Dodano: 14.03.14, 15:57

Podstawowa estetyka komiksów

Niezależnie od tego czy rysujesz patyczaki czy komiksy tak szczegółowe, że mogłyby być konkurencją dla Marvela, w tworzeniu komiksów obowiązują pewne zasady estetyki, które każdy powinien przestrzegać.

W tym poradniku dowiecie się jak sprawić żeby komiks wyglądał dobrze nawet gdy nie masz absolutnie żadnego talentu.

1. Upewnij się, że jest jasne co przedstawia obrazek
Niestarannie wykonane obrazki lub kolorystyka, która wtapia się w tło może sprawić, że komiks jest niejasny. Dobrze jest używać twardych konturów na najważniejszych elementach (na przykład postaciach) żeby były wyraźniejsze.

2. Zaplanuj dialog i pozycję dymków
Rozpisz gdzieś co będą mówiły postacie w każdym kadrze. Rysując komiks umieść postacie tak by zostało miejsce na pełny dialog i żeby można było umieścić dymki w poprawnej kolejności - od lewej-górnej strony do prawej-dolnej. Jeśli nie masz innego wyjścia, dymek może znajdować się poza kadrem jeśli wyraźnie wskazuje kto go wypowiada.

3. Wygląd dymków
Dymki komiksowe to zwykle białe kształty z czarnym tekstem i niewielką strzałką prowadzącą do postaci wypowiadającej tekst. Biały kształt czasami jest otoczony czarnym konturem żeby wciąż był widoczny na białych tłach. Możesz oczywiście odstępować od tych standardów, ale pamiętaj, że dymek nie powinien wtapiać się w tło i powinien wyraźnie wskazywać na mówiącą postać. Oczywiście tekst w dymku też powinien być jasny. Jeśli robisz komiks na komputerze, skorzystaj z opcji dodawania tekstu, którą ma większość edytorów obrazów.

 

Dymki


To wszystko póki co. Jeśli masz pomysł na jakiś element podstawowej estetyki komiksu, która mogłaby być tu dopisana, powiedz o tym w komentarzu. Poradniki są elastyczne i mogą być zmieniane na bieżąco więc i wy możecie pomóc je napisać.

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zawsze rozwijaj komiksy